Avrupa

İtalya Yaz Rotaları

Tüm dünyadan gezginleri büyüleyen, dayanılmaz bir yaz cenneti: İtalya yaz rotaları 🤍💙

Amalfi Kıyısı’nın güneşli sahillerinden Como Gölü’nün büyüleyici kıyı kasabalarına kadar… Tüm bu güzelliklerle İtalya’da o kadar çok muhteşem yazlık yer bulunuyor ki. Hepsi de yaz mevsiminin özünü en güzel şekilde yansıtıyor. Her bölge kendi ayırt edici cazibesiyle unutulmaz bir yaz yaşatmak için sizi bekliyor.

🛎️ Yazıya başlamadan önce hatırlatalım: İtalya’yı adım adım kişisel ve dijital tur rehberinizle gezmek için Piri Guide mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın! 😊

Cinque Terre

Summer Destinations in Italy - Cinque Terre

İtalyancada “Beş Toprak” anlamına gelen Cinque Terre, beş balıkçı köyünden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore.

Cinque Terre’nin özelliği, köylerin eski yürüyüş yollarıyla birbirine bağlı olmasıdır. Bu yollar, sarp sahil boyunca kıvrılarak ilerler. Patikalar; parıldayan Akdeniz Denizi, yemyeşil bağlar ve uçurumlara yerleşmiş renkli evlerin nefes kesen manzaralarını sunar. Yürüyüş tutkunları, beş köyü birbirine bağlayan ve gerçekten unutulmaz bir deneyim sunan ünlü Sentiero Azzurro, yani Mavi Yol’u keşfetmekten büyük bir heyecan duyacaklardır.

Sardinya

Eğer İtalya yaz rotaları listesi çıkarıyorsak Sardinya o listede olması gereken bir nokta!

Sardinya’nın nefes kesen plajları ve berrak turkuaz suları… Kıyı şeridi yaklaşık 1.850 kilometre uzanır ve çeşitli kumlu plajlar, gizli koylar ve etkileyici uçurumlar sunar.

Sardinya’nın en etkileyici yönlerinden biri, eski tarihidir. Ada, arı kovanına benzeyen eski taş yapılar Nuraghe’ye ev sahipliği yapar. Nuragik medeniyeti tarafından inşa edilen bu gizemli kuleler, Sardinya’nın tarihöncesi geçmişine bir bakış sunar ve UNESCO Dünya Mirası alanıdır.

Sicilya

Akdeniz’in en büyük adasının Sicilya olduğunu biliyor muydunuz?

Sicilya’nın büyüleyici sahil kasabaları ve el değmemiş plajları… İyon Denizi’ne bakan bir tepe üzerinde yer alan Taormina, muhteşem bir manzaraya sahip ve aynı zamanda antik bir Yunan tiyatrosuna ev sahipliği yapıyor. Siraküza’da, Dionysius’un Kulağı adı verilen olağanüstü akustiğe sahip eşsiz bir mağara dahil olmak üzere etkileyici Yunan ve Roma kalıntılarını keşfedebilirsiniz. Ve daha az bilinen bir deneyim arıyorsanız volkanik bir takımada olan Eol Adaları’nı ziyaret edin. Eol Adaları, kıvrımlı manzaraları, berrak suları ve termal kaynaklarıyla bir hayli ünlüdür.

Amalfi Kıyısı

İtalya yaz rotaları arasındaki en büyük yıldızla tanışın: Amalfi Kıyısı!

İtalya’nın Sorrentine Yarımadası’nın güney kenarında uzanan Amalfi Kıyısı, UNESCO Dünya Mirası alanı olup dünyanın en nefes kesici kıyı şeritlerinden biridir. Adını, denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan büyüleyici Amalfi kasabasından almıştır. Efsaneye göre, kasabanın kurucusu Herkül’dür.

Sizlere Amalfi hakkında çok daha fazlasını Piri Guide mobil uygulamasında bulabileceğinizi hatırlatmış olalım. Piri mobil uygulaması, size en güzel rotaları sunuyor, konumunuzu algılıyor ve neredeyseniz oranın hikayesini otomatik anlatmaya başlıyor. Size sadece kulaklığınızı takmak ve rotayı takip etmek kalıyor. Tamamen sizin keyfinize ve hızınıza göre hareket eden kişisel mobil tur rehberinizi indirmeden gezmeye başlamayın!

Como Gölü

Summer Destinations in Italy - Lake Como

Como Gölü, İtalya’nın Lombardiya bölgesinde nefes kesen güzellikte bir destinasyondur. Göl, etkileyici doğal güzelliğiyle ünlüdür. Muhteşem dağlarla çevrilidir, 146 metrekarelik bir alanı kaplar ve İtalya’nın en büyük üçüncü gölüdür. Roma dönemine kadar uzanan göl; yüzyıllar boyunca soylular, sanatçılar ve ünlüler için unutulmaz bir İtalya yaz rotası olmuştur.

Toskana

Bölge, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. İstisnai sanatsal ve mimari hazineleriyle tanınan Toskana’nın başkenti Floransa’nın adını mutlaka duymuşsunuzdur. Floransa, “Rönesans’ın Beşiği” olarak anılır. İkonik Floransa Katedrali (Duomo) ve Rönesans sanatının olağanüstü bir koleksiyonuna ev sahipliği yapan Uffizi Galerisi gibi önemli yapıları barındırır.

Puglia

Summer Destinations in Italy - Puglia

Puglia kasabası, yaklaşık 500 mil boyunca uzanan, el değmemiş plajları ve berrak sularıyla inanılmaz bir kıyıya sahiptir. Ayrıca, kuzeydeki muhteşem kayalıklar, gizli koylar ve çekici balıkçı kasabalarıyla ünlü Gargano Yarımadası’nı ziyaret etme fırsatını kaçırmayın. Plaj kaçamağı arıyorsanız güneydeki Salento’nun göz kamaştıran beyaz kumlu plajları sizi büyüleyecektir.

Capri

Summer Destinations in Italy - Capri

En ilginç İtalya yaz rotaları listesi değil belki bu ama öyle bir liste yapsaydık Capri kesinlikle o listede olurdu!

Capri, Napoli Körfezi’nde yer alan bir adadır. Denizden yükselen ikonik Faraglioni kaya oluşumları, adanın sembolü niteliğindedir. Ayrıca, Monte Solaro’ya çıkan panoramik bir teleferik yolculuğu da yapabilirsiniz. Bu, Capri’nin en yüksek noktasıdır. Dahası, ünlü Mavi Grotta’dan bahsetmeden Capri’yi anlatmış olmayız. Bu deniz mağarası, ethereal mavi sulara sahiptir. Küçük bir sandalla mağaraya girmek ve suyun yüzeyinden yansıyan ışığın büyüleyici oyununu görmek etkileyici bir deneyim olacaktır.

İtalya yaz rotaları bitti ama yaz planlarınız tam olarak bitmedi mi? Öyleyse sizi En Ucuz Avrupa Şehirleri‘nde bekliyoruz! 🤍

Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir