İstanbulMarmaraTürkiye

Tarihi Yarımada Lezzet Rehberi

Tarihi Yarımada… İstanbul’un en gözde lokasyonlarından birisi. Yalnızca tarihi ile değil barındırdığı birbirinden leziz lokantalarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Gelin bu yazımızla Tarihi Yarımada sokaklarında Vedat Milor’ün önerdiği mekanları ziyaret edelim.

Yazıya başlamadan önce hatırlatalım:  Tarihi Yarımada’nın en bilindik restoranlarını adım adım kişisel ve dijital tur rehberinizleve gurme Vedat Milor’un anlatımıyla keşfetmek isterseniz Piri uygulamasını indirerek dinleyebilirsiniz. 

Namlı Rumeli Köfte

Tarihi Yarımada Lezzet Rehberi - Namlı Rumeli Köfte​

Kocapaşa’da, oldukça merkezi bir konumda yer alıyor Namlı Rumeli Köfte. 1982 yılında hizmete başlayan bu işletme için İstanbul’un en iyi köftecilerinden dersek yanışmış olmayız. Sadece dana etinden çekilmiş kıyma ile yapıyorlar bu leziz köftelerini. Fakat uyarmadan geçmeyelim, porsiyonları biraz küçük. 6 köfteden oluşuyor, doymamak mümkün doğrusu. Yine de köftenin yanına açık ayran söyleyip, bir de sonrasında irmik helvası yerseniz gerçekten güzel bir yemek yemiş sayılırsınız!

Güvenç Konyalı

Hüseyin Güvenç’in kurduğu bir aile işletmesi Güvenç Konyalı. Sirkeci Garı’na çok yakın, gösterişsiz bir mekan demek mümkün burası için. Geleneksel Konya yemeklerini bulabileceğiniz nadide bir mekan. Tabii ki Konya denilince ilk akla gelenlerden olan etli ekmeği de burada yemelisiniz. Fakat biz etli ekmeğin yanında size burada yemeniz için bamya çorbası ve fırın kebabını öneriyoruz. Fırın kebabı özellikle hem uygun fiyatlı hem de bol porsiyonda servis ediliyor.

Can Oba

Sirkeci’nin en nezih lokantalarından biri Can Oba ama oldukça ufak bir mekan. Bu yüzden rezarvasyon için bir süre beklemeniz doğal, şimdiden söyleyelim. Ayrıca burada, klasik bir Türk Mutfağı ile karşılaşmayacağınızı da belirtelim.  Avrupa standartlarında bir lokanta demek mümkün Can Oba için. Bir günde en fazla 100 kişiye servis yapıyorlar. Böylece kalitenin düşmemesini sağlıyorlar. Taze malzemeleri ve güzel sunumlarıyla akıllarda yer ediyor Can Oba. Biz lazanya yemenizi önerebiliriz burada. Lazanya da en beğenilen yemeklerinden bir tanesi.

Mürver

Mürver, Çok yeni bir lokanta 1 temmuz 2017’de açılmış. Novotel Bosphorus’un üst katında yer alıyor.  Çok güzel bir boğaz manzarasına sahip. Oldukça ihtişamlı mutfağıyla kaliteli bir mekan burası. Ama fine dining demek yanlış olur Mürver için. Daha yeni açılmış olsa da Karaköy’ün en gözde işletmelerinden biri haline geleceğini öngörüyoruz.

Şef Yılmaz Öztürk ve ekibinin hazırladığı yemeklerden: palamut lakerda, ızgara yerli kalamar, acı hoşaf ve kuru yoğurdu denenmeye değer buluyoruz. Şimdiden afiyet olsun!

Tarihi Yarımada’nın lezzet rotasını tamamladık. Peki ya muhakkak görmeniz gereken durakları merak ettiniz mi siz de? O zaman Tarihi Yarımada yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızı indirebilir şehirlerin lezzet ve kültür sanat rotalarını keşfedebilirsiniz!

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir