EgeİzmirTürkiye

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Bir yanda Roma döneminin en büyük kütüphanesi Celsus, bir yanda antik dünyanın en büyük tiyatrosu ile Efes Antik Kenti, dönemin en görkemli şehirlerinden biriymiş ve yaklaşık 200.000 kişilik bir nüfusa sahipmiş. Antik Yunan, Roma, Lidya ve Bizans gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan bu kent; ticari, dini, kültürel birçok alanda uzun yıllar herkesin gözdesi olmaya devam etmiş. 

2015 yılında Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başaran Efes nerededir, nasıl ulaşılır, görülmesi gereken yerleri nerelerdir gelin bir inceleyelim.

Yazıya başlamadan önce hatırlatalım: Efes’i adım adım kişisel ve dijital tur rehberinizle gezmek için Piri Guide mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın! 😊

Efes Antik Kenti Nerede? 

Günümüzde Ege bölgesindeki en önemli turistik bölgelerden biri olan Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın en çok ziyaretçi kabul eden antik kentlerinden Efes’in tarihi ve kuruluşu ise milattan önce 6000’li yıllara kadar dayanıyor.

Efes İzmir’de, evet. Ama İzmir Efes’le bitiyor mu? İzmir Gezi Rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Öncelikle İzmir’e havayolu veya karayolu ile ulaşmalısınız. Selçuk ilçesinde bulunan Efes, İzmir’in merkezinden 80 km uzakta yer alıyor. İzmir’den Selçuk ilçesine ise minibüs veya IZBAN kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu arada, IZBAN İzmir’de bulunan tren hattına verilen isim. 🙂

Selçuk minibüslerini kullanacaksanız bu minibüsler İzmir Otogar’dan belirli saatlerde kalkıyor. IZBAN seçeneğini kullanmayı seçerseniz, herhangi bir IZBAN durağından Tepeköy yönüne binip daha sonra Selçuğa ulaşmanız mümkün. Selçuk ilçesine geldikten sonra da Efes’e gitmek için minibüsleri tercih edebilirsiniz. Minibüslerle 15 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde Efes Antik Kenti’ne ulaşabilir ve gezinize başlayabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Ne Zaman Gidilir ?

Yaz aylarının oldukça sıcak geçtiği İzmir’de yer alan Efes Antik Kenti, sizi bol bol yürütecek bir yer  olduğu için oldukça terlemenize ve kolay yorulmanıza sebep olabilir. Yaz aylarında gidecekseniz de sabah erken saatlerde kenti ziyaret etmenizi öneririz. Kış aylarında ise soğuk ve yağışlı olabilir. Bu yüzden Efes’i sonbahar veya ilkbahar aylarında gezmenizi tavsiye ederiz. Ilık havalarda hem Efes’i uzun uzun gezebilir hem de İzmir’in güzel havasını içinize çekebilirsiniz.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Fiyat

Covid-19 salgını sebebiyle örenyeri ve müzelerin açılış-kapanış saatleri valilikler tarafından belirleniyor. Fiyatlar da devamlı değişiyor. Sağlıklı bir bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Efes Antik Kenti Görülecek Yerler

Efes’te mutlaka görmeniz gereken yerleri altta listeledik. Ancak çok daha fazlasını Piri mobil uygulamasında bulabileceğinizi hatırlatmış olalım. Piri mobil uygulaması, size Efes için en güzel rotaları sunuyor, konumunuzu algılıyor ve neredeyseniz oranın hikayesini otomatik anlatmaya başlıyor. Size sadece kulaklığınızı takmak ve rotayı takip etmek kalıyor. Tamamen sizin keyfinize ve hızınıza göre hareket eden kişisel mobil tur rehberinizi indirmeden Efes’i gezmeye başlamayın! 😊

Celsus Kütüphanesi

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler - Celsus Kütüphanesi​

Mimarisiyle göz kamaştıran ve dönemin en etkileyici binalarından biri olan Celcus Kütüphanesi, antik dünyanın en büyük 3. kütüphanesi! Milattan sonra 135 yılında Roma valisi Tiberius Julius Celsus’un onuruna inşaa edilen kütüphane, bugünkü halk kütüphaneleri gibi Efes halkına uzun süre hizmet vermiş. Efes Antik Kenti deyince gözümüzde ön cephesi canlanan bu göz kamaştıran yapıyı görmeli ve önünde mutlaka bir fotoğraf çekmelisiniz.

Büyük Tiyatro

Limana bakan ve büyüklüğü ile başınızı döndürebilecek bu tiyatronun ilk inşası, Helenistik dönemde yapılmış. Antik dünyanın en büyük tiyatrolarından biri olan büyük tiyatro, en tepe noktasından kentin enfes manzarasını sunuyor ziyaretçilerine. 25.000 kişi kapasitesine sahip bu tiyatro, dönemin sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok yerinden ziyaret edilen bu estetik yapıyı mutlaka görmelisiniz. Antik tiyatro merdivenlerinde oturup soluklanırken manzaranın keyfini çıkarmayı unutmayın.

Meryem Ana Kilisesi

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler - Meryem Ana Klisesi

Hz.İsa’nın annesi Meryem Ana’nın ölümünden önce buraya geldiği ve burada yaşadığı düşünülmektedir. Efes’e gelen birçok turistin uğrak noktalarından biri olan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etmeli ve hikayesini mutlaka dinlemelisiniz.

Yamaç Evler

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler - Yamaç Evler

Varlıklı Efeslilerin oturduğu yamaç evler, Roma dönemine ait yedi evden oluşan yerleşim alanıymış. Helenistik dönemlerde inşaa edilen bu evler, sütunlardan ve avlulardan oluşan etkileyici bir mimariye sahip. Bu mimari yapıların kalıntıları ise bizlere dönemin tarihine, yaşayışını anlamamıza yardım ediyor, o döneme tanıklık etmemizi sağlıyor.

Artemis Tapınağı

Yapımı 120 yıl süren, antik çağın 7 harikasından biri olarak adını herkese duyuran tapınak; Artemis. Dönemin en ünlü isimleriyle birlikte tasarlanan bu tapınağın tümü mermerle kaplıymış. Lidya kralı tarafından inşaa ettirilen bu görkemli yapı, tanrıça Artemis’in varlığına şükranlarının bir göstergesi olmuş. 

Yapımından 200 yıl sonra adını ölümsüzleştirmek isteyen Herosteamus tarafından yakılan daha sonralarda ise birçok kez yıkılan ve hasar gören bu tarihi yapıdan geriye sadece hikayesi ve birkaç sütunu kalmış. Kentleri yakıp yıkan imparatorların bile dokunmak istemediği kutsal yapı Artemis, milyonlarca ziyaretçinin Efes’te en uğrak noktalarından biri.

Efes için bizden bu kadar. Blogdan bahsediyoruz tabii ki, uygulamamızda Efes’in Gizemleri isimli turda daha fazlasını bulabilirsiniz. İster evinizin rahatında  dinleyin, ister çantanızı toplayıp Efes’e gidin ve ziyaretinizi dijital rehberinizle taçlandırın. Karar tamamen sizin. 🙂

Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir