AsyaJaponyaJaponyaTokyo

Tokyo Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Adım attığınızda bambaşka bir dünyada gibi hissettiren Tokyo ve baş döndürücü sokaklarına hoş geldiniz. Hele ki Uzak Doğu’ya ilk gidişiniz ise bir süre heyecandan ağzınız kulaklarınızda gezmeye hazır olunuz. Tokyo, dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alıyor. Gündüzleri sokaklarda yürürken birbirinden farklı insanlar, geceleri ise bütün şehri aydınlatan kocaman ışıklı tabelalar…

Bu ışıltılı hayatı Tokyo seçmedi, hatta bir zamanlar bu topraklarda ‘Edo’ adında küçük bir balıkçı kasabası varmış. Fakat bu küçük kasabanın kaderinde çok daha fazlası yatıyormuş. 17.yy itibari ile Edo 2 buçuk yüzyıl boyunca Tokugawa Şogunluğunun yani hanedanının evi oldu. Yıllar boyunca şehrin ve kültürün büyümesi ile de şu anda Doğunun Başkenti olarak da anılan Tokyo şehri oldu.

Tokyo gezilecek yerler listesine devam etmeden önce hatırlatalım: Tokyo’yu adım adım kişisel ve dijital tur rehberinizle gezmek için Piri Guide mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın! 😊

Tokyo Nerede?

Enerjisi ile insanı canlı hissettiren Tokyo, Japonya’nın başkenti ve dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Tokyo, Honshu’nun güneydoğu kesiminde, muhteşem sahiller ve yemyeşil dağlarla çevirili. Tam bir modern metropol şehir simgesi olsa da Tokyo aynı zamanda doğanın çeşit çeşit güzellikleri ile bezeli bir yer.

Bunu Biliyor Musunuz? 👀

Japonya, kilometre kare başına 5.000’den fazla yiyecek ve içecek otomatları bulunuyor. Japonya’nın popüler yemeği Ramen’den, güzel kokulu çiçeklere kadar geniş bir ürün yelpazesi sağlayan otomatlar şehrin dört bir yanına serpilmiş durumda. Hatta Japonya’nın elektrik enerjisinin %3’ü otomatları çalıştırmaya gidiyor.  

Tokyo’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den yolunuz Tokyo’ya düşecek ise bir hayli uzun bir yolculuk sizleri bekliyor bizden söylemesi. Eğer İstanbul’dan uçuyorsanız 11 saate yakın sürüyor. O yüzden kitaplarınızı ve kulaklıklarınızı yanıza almayı unutmayın  Tokyo’nun iki büyük havalimanı var: Narita Uluslararası Havalimanı (NRT) ve Haneda Havalimanı (HND). Uluslararası uçuşların çoğu Narita Havalimanı’na iniyor genellikle.

Tokyo, yerel ulaşım araçları konusunda oldukça gelişmiş. Japan Rail (JR) olarak bilinen Japonya’daki demiryolu sistemi tüm ülkeye yayılmış. Tokyo içerisinden başka şehirlere seyahatta bir o kadar rahat o yüzden.

Tokyo’ya Ne Zaman Gidilir?

Tokyo’da her mevsim birbirinden güzel desek abartmayız. Her mevsimin kendine has bir cazibesi var. Bununla birlikte, bahar, özellikle Mart sonundan Nisan başına kadar ziyaret etmek için keyifli bir zaman. Sebebi ise tam o tarihlerde ünlü kiraz çiçekleri (sakura) tamamen çiçek açar, şehri pembe tonlarına boyar ve gerçekten büyülü bir atmosfer yaratır. 🌸

Bu sezonda, Tokyo’daki Ueno Park ve Shinjuku Gyoen gibi parklar ve bahçeler nefes kesen çiçekli harikalar diyarına dönüşüyor. Bu parklar sadece Tokyo’nun turist çeken mekanları değil aynı zamanda halk arasında da sevilen yerler.  Özellikle Tokyo’luları kiraz çiçeği ağaçlarının altında piknik yaparken yakalayabilirsiniz

Tokyo'da Gezilmesi Gereken Yerler

Tokyo’da mutlaka görmeniz gereken yerleri altta listeledik. Ancak çok daha fazlasını Piri mobil uygulamasında bulabileceğinizi hatırlatmış olalım. Piri mobil uygulaması, size Tokyo için en güzel rotaları sunuyor, konumunuzu algılıyor ve neredeyseniz oranın hikayesini otomatik anlatmaya başlıyor. Size sadece kulaklığınızı takmak ve rotayı takip etmek kalıyor. Tamamen sizin keyfinize ve hızınıza göre hareket eden kişisel mobil tur rehberinizi indirmeden Tokyo’yu gezmeye başlamayın! 😊

Shinjuku Gyoen Ulusal Parkı

Shinjuku Gyoen Ulusal Parkı, Tokyo’nun kalbinde yer alan bir mücevher adeta. Tokyo’nun baş döndüren ortamından kaçış arayanlara sakin bir vaha sunuyor. Parka adım attığınızda, sakin bir atmosfer ve birbirinden renkli çiçek ve bitkiler sizi karşılıyor.

Bizden tavsiye bir kiraz çiçeği ağacının altında pineklemeniz ya da koi balıklarıyla dolu sakin göletlerde rahatlamanız.

Hee tabii yanınıza piknik için yiyecek ve içecekler almayı da unutmayın.

Meiji Tapınağı

Meiji tapınağı, ülkenin yerel inancı olan Şinto dininin uygulandığı kutsal bir yer. Şintoizm, Japonya’nın geçmişi, kültürü ve yaşam tarzıyla derin bir bağlantıya sahip. Bu ayırt edici inanç sistemi, dağlar, nehirler, ağaçlar gibi farklı doğa harikalarında yaşadığına inanılan Kami’ye tapınmayı içeriyor.

“Şinto” terimi, “tanrıların yolu” anlamına gelir ve insanlarla doğa ve çevre arasındaki güçlü bağı hatırlatıyor.

Kedi Sokağı

Evet, doğru duydunuz: Kedi Sokağı! 🐈

Kedi Sokağı, adını kedi kuyruğunu andıran kıvrımlı şeklinden alıyor. Sokak, yaratıcılığı, bireyselliği ve eski ile yeninin kaynaşması ile oluşan canlı bir atmosferi ile ilgi çekiyor. Bir butik mağazalar, eski eşyalar satan dükkanlar ve ünlü moda markaları… hepsi bu sokakta. Tokyo’nun ilham veren moda anlayışını anlamak istiyorsanız bu sokağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

🎨 Sanat meraklıları, Cat Street’in büyüleyici sokak sanatı duvar resimleri, tuhaf heykelleri ve karmaşık grafitilerinden zevk alacaktır.

Hachiko Anıt Heykeli

Hachiko, Tokyo Imperial Üniversitesi’nden Profesör olan Hidesaburo Ueno’ya ait Akita cinsli bir köpekmiş. Hachiko her gün sahibine Shibuya İstasyonu’na kadar eşlik eder, onunla vedalaşır ve akşam dönüşünü yine tren istasyonunda beklermiş. 1925’te Profesör Ueno’nun ölümüne rağmen ise sahibinin kaderinden habersiz olan Hachiko, her gün, her ay ve her yıl istasyon rutinine devam etmiş.

1934’te, ölümünden bir yıl önce Hachiko’nun anısına Shibuya İstasyonu’nun yakınına bronz bir heykel dikilmiş.

Hikayenin tamamını Richard Gere’nin oynadığı Hachi: Bir Köpeğin Hikâyesi adlı filmde de izleyebilirsiniz. Bizden söylemesi peçetelerinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Sensō-ji Tapınağı

Sensoji veya Asakusa Kannon Tapınağı, bir Budist tapınağı. Efsaneye göre, 628 yılı civarında, iki erkek kardeş Sumida Nehri’nde balık tutarken, merhamet tanrıçası Kannon’un kutsal bir heykelini bulurlar. Daha sonra heykeli nehre iade ederler. Fakat her seferinde kendilerine geri döndüğünü far kederler. Bu heykelin ilahi bir gücü olduğunu anlayarak onun için 645 yılında Sensoji Tapınağı’nı kurarlar.

Yüzyıllar boyunca bu tapınak, bir bağlılık sembolü ve sayısız nesiller için bir umut kaynağı olmuş  Sensoji Tapınağı, Tokyo’nun hem en eski hem de en popüler tapınaklarından biri bu yüzden.

Japonya’nın etkileyici başkentine seyahatinizden önce büyüleyici deneyimler dünyasının kilidini açmak için Piri Guide’ı indirin!

Bir sonraki seyahatim neresi olsun diye merak ediyorsan Batum gezi rehberimiz de ilginizi çekebilir.

Tags:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir